Něco z historie naší školy

1.září 2020  |     |   63x  |

Po vzniku nových škol v sousedních obcích Zálší (1861) a Hrušové (1867), bylo i v Tisové usnadněno docházení místních dětí na povinné školní vyučování.

Na žádost obecního zastupitelstva byla v roce 1872 rozhodnutím C.k. zemské rady v Praze "odškolena" obec Tisová od školy v Českýc Heřmanicích. Slavnostně, ale ve skrovných podmínkách, bylo školní vyučování zahájeno dnem 15. září 1872 a to mší svatou v kapli s. Vojtěcha. Vyučování samo zahájeno bylo ve statku č. 18. V roce 1875 byla dokončena nová školní budova s byty pro učitele. Tak se po třech provizorních letech začalo vyučovat ve stávající budově.

Do roku 1976 do školy chodily děti z Tisové a ze Zaháje (od r. 1963). Školní rok 1977-78 byl prvním rokem spojených škol Tisová a České Heřmanice. Toto sloučení trvalo několik let a naši školu navštěvovaly děti z osmi obcí. V Tisové byla zřízena 1. a 2. třída samostatných ročníků a v Českých Heřmanicích 3. a 4. třída. Děti dojížděly linkovým autobusem nebo dopravu zajišťovalo JZD vlastním vozidlem. Od roku 1979 má škola i školní družinu, ve které zůstávají děti po vyučování.

Od roku 1982 mají obě školy opět samostatná ředitelství a nadále rozdělení tříd trvá. V Tisové v devadesátých letech je pak ještě otevřena třída 3. a v druhé obci 4. a 5.

Školní rok 2003/2004 přináší opět velké změny naší školy. Zastupitelé Českých Heřmanic se rozhodli, že jim toto uspořádání ročníků škol nevyhovuje a že si zřídí v obci školu jen pro žáky své obce. A tak i u nás na škole dochází k tomu, že od začátku září máme zase školu dvoutřídní, ale s pěti postupnými ročníky.

Ve školním roce 2006/2007 se z důvodů malého počtu tisovských dětí z naší dvoutřídní školy stává pouze škola jednotřídní. Tento stav trvá až do roku 2013. V září je znovu otevřena druhá třída, kterou navštěvují žáci 3. a 4. ročníku. Na začátku školního roku 2014 navštěvují školu i žáci 5. ročníku. Největší počet žáků a to 129 měla škola v celé své historii kolem roku 1890.

Děti se ve škole scházejí ráno od půl sedmé. Po první vyučovací hodině, která začíná v osm hodin, odchází do jídelny, kde mají připravené pestré svačinky. Přestávku po druhé hodině tráví v tělocvičně, za pěkného počasí venku. V poledne v jídelně obědvají. Obědy dovážíme z kuchyně MŠ. Pokud nemají odpolední vyučování, odpočívají, hrají si nebo ve školní družině. Ta je zřízena ze školního bytu v prvním poschodí budovy. Zasportovat si chodí pravidelně do tělocvičny nebo ven.

Z učitelů, kteří ve škole působili, a bylo jich něco kolem padesáti, tito delší dobu zasedali za katedru před žáky. Jsou to: Josef Vojtíšek 19 roků, Ludvík Beneš 31 roků, František Jiroušek 21 roků, Jan Váně 14 roků, Oldřich Lhoták 15 roků, Josef Sedláček 35 roků a Eva Růžičková od roku 1978 dodnes.

Zveřejněno: 17.11.2020
Nové webové stránky!

Dnes jsme spustili nové internetové stránky naší školy!

Zobrazit vše

Základní škola a Mateřská škola Tisová, okres Ústí nad Orlicí