Něco z historie naší školy

1.září 2020  |   Základní škola  |   Petra Smutná  |   730x  |

Po vzniku nových škol v sousedních obcích Zálší (1861) a Hrušové (1867), bylo i v Tisové usnadněno docházení místních dětí na povinné školní vyučování.

Na žádost obecního zastupitelstva byla v roce 1872 rozhodnutím C.k. zemské rady v Praze "odškolena" obec Tisová od školy v Českýc Heřmanicích. Slavnostně, ale ve skrovných podmínkách, bylo školní vyučování zahájeno dnem 15. září 1872 a to mší svatou v kapli s. Vojtěcha. Vyučování samo zahájeno bylo ve statku č. 18. V roce 1875 byla dokončena nová školní budova s byty pro učitele. Tak se po třech provizorních letech začalo vyučovat ve stávající budově.

Do roku 1976 do školy chodily děti z Tisové a ze Zaháje (od r. 1963). Školní rok 1977-78 byl prvním rokem spojených škol Tisová a České Heřmanice. Toto sloučení trvalo několik let a naši školu navštěvovaly děti z osmi obcí. V Tisové byla zřízena 1. a 2. třída samostatných ročníků a v Českých Heřmanicích 3. a 4. třída. Děti dojížděly linkovým autobusem nebo dopravu zajišťovalo JZD vlastním vozidlem. Od roku 1979 má škola i školní družinu, ve které zůstávají děti po vyučování.

Od roku 1982 mají obě školy opět samostatná ředitelství a nadále rozdělení tříd trvá. V Tisové v devadesátých letech je pak ještě otevřena třída 3. a v druhé obci 4. a 5.

Školní rok 2003/2004 přináší opět velké změny naší školy. Zastupitelé Českých Heřmanic se rozhodli, že jim toto uspořádání ročníků škol nevyhovuje a že si zřídí v obci školu jen pro žáky své obce. A tak i u nás na škole dochází k tomu, že od začátku září máme zase školu dvoutřídní, ale s pěti postupnými ročníky.

Ve školním roce 2006/2007 se z důvodů malého počtu tisovských dětí z naší dvoutřídní školy stává pouze škola jednotřídní. Tento stav trvá až do roku 2013. V září je znovu otevřena druhá třída, kterou navštěvují žáci 3. a 4. ročníku. Na začátku školního roku 2014 navštěvují školu i žáci 5. ročníku. Největší počet žáků a to 129 měla škola v celé své historii kolem roku 1890.

Děti se ve škole scházejí ráno od půl sedmé. Po první vyučovací hodině, která začíná v osm hodin, odchází do jídelny, kde mají připravené pestré svačinky. Přestávku po druhé hodině tráví v tělocvičně, za pěkného počasí venku. V poledne v jídelně obědvají. Obědy dovážíme z kuchyně MŠ. Pokud nemají odpolední vyučování, odpočívají, hrají si nebo ve školní družině. Ta je zřízena ze školního bytu v prvním poschodí budovy. Zasportovat si chodí pravidelně do tělocvičny nebo ven.

Z učitelů, kteří ve škole působili, a bylo jich něco kolem padesáti, tito delší dobu zasedali za katedru před žáky. Jsou to: Josef Vojtíšek 19 roků, Ludvík Beneš 31 roků, František Jiroušek 21 roků, Jan Váně 14 roků, Oldřich Lhoták 15 roků, Josef Sedláček 35 roků a Eva Růžičková od roku 1978 dodnes.

Zveřejněno: 27.10.2022
ŘEDITELSKÉ VOLNO

Ve čtvrtek dne 17. 11. 2022 je STÁTNÍ SVÁTEK, v pátek poté, tj.  18. 11. 2022, naváže ŘEDITELSKÉ VOLNO pro ZŠ i MŠ...

Moc děkujeme za pochopení:)! ZŘ

Zveřejněno: 7.4.2022
Zápis do školy

Zápis do ZŠ se uskuteční dne 7. dubna v 15.oo hod. v budově školy. Rodiče předškoláků již dostali potřebné tiskopisy. Na všechny budoucí prvňáčky se moc těšíme.

ER

Zveřejněno: 7.4.2022
Tisovské okénko

Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem. Všechno se raduje, zpívá a notuje, jaro vítá.

První pololetí tohoto školního roku bylo ukončeno v pondělí 31. ledna. Děti ten den dostaly výpis vysvědčení a v pátek 4. února si všechny užívaly jednodenní pololetní prázdniny. Všechny se pak s chutí pustily do práce, za kterou ve škole dostávají většinou pěknou odměnu a to v podobě hezkých známek.

Po více než půlročním čekání jsme se ve škole dočkali nového nábytku v horní třídě a v jídelně. Na dolní třídu a na družinu se nám už nedostalo peněz. Snad se v nejbližší době najdou nějaké finance, které by zajistily úplnou výměnu v ostatních učebnách. Předtím se ale musí nutně předělat elektroinstalace v chodbách a nezbytně nutná bude i výměna části parket v dolní třídě a následné obroušení zbývajících ploch.

Hned na začátku února jsme ukončili plavecký výcvik a žáci druhé třídy se seznámili s teorií dopravní výchovy. S lektorem z dopravního hřiště ve Vysokém Mýtě si celé dopoledne povídali o bezpečnosti silničního provozu. Praktická část je čeká v červnu, kdy v Mýtě na dopravním hřišti předvedou zručnou jízdu na svých kolech.

V polovině února menší žáky školy pozvaly děti z MŠ na moc hezkou pohádku. Děkujeme.

Čas ale běží jako voda a první jarní měsíc bude v mžiku za námi. Všichni se už těšíme na to opravdové jaro, které v těchto dnech přichází s celodenním svitem sluníčka a spoustou překvapení v přírodě.

Hned po jarních prázdninách na nás ve škole čekal projektový den s novinářkou Michaelou Veteškovou na téma Malý novinář. Všem se povídání o práci novinářů velice líbilo.

Program Zdravá 5 je mezi všemi dětmi velice oblíbený. Děti se zábavnou formou seznamují se správnou a zdravou výživou. Lektorka zdravého stravování mezi nás přijela 15. března.

O dva dny později k nám do školy zavítal člen taneční skupiny Dancing Crackers se svým tanečním programem, který předváděl a učil všechny žáky. Program měl mezi všemi veliký úspěch.

Celá škola se byla podívat v nově otevřené místní knihovně a někteří žáci se určitě stanou jejími pravidelnými čtenáři.

Je už také nejvyšší čas ve škole ve volných chvilkách připravovat vystoupení pro maminky k jejich květnovému svátku. Před vystoupením se ještě spolu s dětmi z MŠ koncem dubna slétneme na čarodějnickém rojení.

Všechny nás čeká hodně učení ve škole a spousta mimoškolních aktivit. Věříme, že vše zvládneme se ctí a odměnou nám všem budou hezké známky a pochvala za dobře odvedenou práci.

Eva Růžičková

Zveřejněno: 17.11.2020
Nové webové stránky!

Dnes jsme spustili nové internetové stránky naší školy!

Zobrazit vše

Základní škola a Mateřská škola Tisová, okres Ústí nad Orlicí